Nerezová lůžka nemusí sloužit pouze pro vlepení kabošonů. Lze z nich vyrobit mnohem originálnější a velice hezké šperky ve spojení s epoxidovou (zvanou též křišťálovou) pryskyřicí. Navíc snadno a s minimem vybavení. Dnes Vám nabízím návody na tyto dvě sady včetně několika praktických tipů. Jste připraveni tvořit?
Základem pro nás v dnešním dvojnávodu budou oválné přívěsky s lůžkem a puzety s lůžkem z nabídky Korálků Katlas. Velký přívěsek s náhrdelníkovým řetízkem z nerezové ocele doplníme párem náušnic. Pro první sadu šperků jsem zvolil 10mm puzety a hlavní parádu nám udělají třpytky. Pro druhou sadu použijeme menší oválná lůžka s obarvenou pryskyřicí.
Použitý materiál:
- 2x OVÁLNÝ PŘÍVĚSEK S LŮŽKEM Z 304 NEREZOVÉ OCELE – PRO KABOŠON 20 X 30MM
- 2x OVÁLNÝ PŘÍVĚSEK S LŮŽKEM Z 304 NEREZOVÉ OCELE – PRO KABOŠON 14 X 10 MM
- 1 pár PUZETA Z 201 NEREZOVÉ OCELE – Ø LŮŽKA 10 MM (1 PÁR)
- 2 páry Nerezová náušnicová zarážka
- 1 pár AFROHÁČKY S PRUŽINKOU Z 316 NEREZOVÉ OCELE – 20 X 21 X 3 MM (1 PÁR)
- 2x 304 NEREZOVÝ NÁHRDELNÍKOVÝ ŘETÍZEK S KARABINKOU – DÉLKA 45 CM nebo 304 NEREZOVÝ NÁHRDELNÍKOVÝ ŘETÍZEK S KARABINKOU – DÉLKA 45 CM
- 304 NEREZOVÉ SPOJOVACÍ KROUŽKY – Ø 4 MM – MNOŽSTVÍ 1 G (CCA 45 KS)
- jemné třpytky
- epoxidová (křišťálová) pryskyřice vhodná pro šperky
- špejle, párátka, malý a velký kelímek, široká izolepa, citlivá váha, latexové rukavice a roušku pro práci s pryskyřicí
Uvedené odkazy na materiál jsou reklamní affiliate odkazy. Pokud přes ně zakoupíte materiál, nestojí vás to nic navíc a já mohu získat drobnou provizi na nákup materiálu pro další návody nebo upgrade vybavení.
Uvedené počty materiálů jsou pro dvě sady. Spotřeba pryskyřice je velice malá a je vhodné zalévat více výrobků, protože ve velice malém množství je problematické odvážení správného poměru jednotlivých složek pryskyřice.
Připravte si bezpečný pracovní prostor a podklad pod tvorbu. Rád používám spárovku polepenou izolepou, protože spárovka je pevná a na klasické průhledné izolepě nedrží epoxid. Důrazně doporučuji používat při práci ochranné pomůcky – rukavice a alespoň roušku, ideálně respirátor.
1. První sada – příprava
Začneme první sadou, která se odlévá na dvě etapy. Nejprve si totiž musíme připravit ozdobný základ. Zvolil jsem velký oválný přívěsek doplněný náušnicemi v podobě jednoduchých elegantních puzet.
TIP č.1: puzety potřebujeme mít postavené stabilně tak, abychom mohli nalít epoxid do lůžka. Snadné řešení nabízí kus polystyrenu, do kterého puzety zapíchneme. Nejprve je nezbytně nutné polystyren polepit izolepou, případná zbloudilá kapka epoxidu by do něj jinak vyžrala velký kráter.
Následně si rozmícháme epoxidovou pryskyřici v rozumném množství adekvátně dalším zalévaným výrobkům. Vhodná je rychlejší epoxidová pryskyřice pro odlévání menších výrobků s optickými vlastnostmi vhodnými pro použití na šperky. Její zpracovatelnost bývá zpravidla 30-60 minut a doba tvrzení 24-48 hodin. Důsledně dodržte poměr složek A a B dle návodu výrobce. Nezapomeňte, že poměr složek je hmotnostní. Dobře promíchejte i materiál od stěn a snažte se, aby se tvořilo co nejméně bublinek.
Pokud s pryskyřicí pracujete poprvé, mohu doporučit 24h typ Epox G20 vhodný pro malé věci a především ty obarvené (je levná, rychlá, na druhou stranu nemá UV ochranu a ve větší vrstvě má mírné zakalení). A nebo 48h typ Epox G300 se skvělými optickými vlastnostmi je dražší a UV stabilní, jen je pomalejší).
2. První sada – základní vrstva třpytek
Do lůžek si opatrně odsypeme rozumné množství třpytek, lze si pomoci špejlí, kouskem papíru nebo čistým „dřívkem od nanuku“. Jak vidíte, trochu mi jich uteklo i mimo lůžka.
K třpytkám opatrně přidáme pár kapek epoxidu, promícháme párátkem a roztáhneme vzniklou směs po celé ploše lůžka. Vrstva by měla být tenká jen tak, aby neprosvítal materiál lůžka. Případné nerovnosti vrstvy nejsou na škodu, naopak podpoří jedinečnou kresbu výsledného přívěsku.
V tomto stavu necháme epoxid vytvrzovat a můžeme se věnovat dalším výrobkům.
3. První sada – vyplnění lůžka finální vrstvou
Jakmile je první vrstva dostatečně ztuhlá, můžeme pokračovat finální vrstvou. Epoxid nemusí být vytvrzený, jde o uzavření vrstvy, jinak by třpytky odcestovaly stranou nebo na povrch finální vrstvy. A to nechceme.
Lůžka musíme mít umístěna v rovné poloze. Opatrně do lůžek za pomoci párátka vléváme čirý epoxid. Do puzet můžeme jen přidávat kapky na párátku či špejli. Finální vrstva by měla být vyboulená a výškově nepatrně přesahovat hranu lůžka. Musíme být opatrní a se zalitými lůžky již nesmíme pohybovat.
Tip č.2: pokud máme ve finální vrstvě bublinky, opatrně je „vyženeme“ teplem od plamene zapalovače, ideální jsou ty krbové s prodlouženým hořákem. Případně plynovým mikrohořákem u větších výrobků. Zdůrazňuji teplem od plamene, ne plamenem.
4. Druhá sada – příprava
Druhou sadu zalijeme rovnou v jedné vrstvě. Připravíme si potřebná lůžka.
TIP č.3: aby se lůžka nepohybovala, přilepil jsem k podkladu pruh izolepy otočený lepící stranou nahoru. Lůžka se na ni přilepí a zůstávají zafixovaná po celou dobu práce 😉
5. Druhá sada – probarvení epoxidu
Odlijeme si trochu čirého epoxidu a tu si obarvíme na požadovanou barvu. Použil jsem červené metalické pigmenty doplněné o pár kapek červené barvy. Epoxid je třeba dostatečně sytě probarvit, ale nesmí se to samozřejmě přehnat. Probarvování epoxidu je občas alchymie a trefit stejný odstín není jednoduché. Jak na fotografii vidíte, využil jsem dávku epoxidu i odstín ještě pro jeden projekt.
6. Druhá sada – zalití lůžek
Opět velice opatrně za pomoci špejle nebo párátka naplníme lůžka epoxidem. Je potřeba dosáhnout vyboulené vrstvy vyšší než je hrana lůžka, aniž bychom přelili a znehodnotili lůžka. Epoxidová pryskyřice je samonivelační a vytvoří samovolně pěkný povrch. Opět případné bublinky vyženeme teplem zapalovače/ plynového mikrohořáku.
7. Finále
Pryskyřici necháme vytvrdit dle použitého typu a do té doby s ní nemanipulujeme. Je vhodné na povrch ještě několik dalších dní nesahat. Připravíme si afroháčky, řetízky na krk, zarážky na puzety a můžeme jít kompletovat naše nové sady.
Tip č.4: pokud potřebujete z lůžka odstranit lepidlo z izolepy, velice dobře se čistí pomocí isopropanolu (IPA, isopropylalkohol).
Do očka velkého přívěsku provlečeme nerezový spojovací kroužek a zavřeme ho. Kroužkem protáhneme nerezový řetízek pro náhrdelníky a stejně postupujeme i u druhého lůžka. Puzety doplníme zarážkami. Malá lůžka stačí připevnit přímo na afroháčky.
Obě varianty jsou velice působivé, zvláště na světle vyniknou efekty pryskyřice a podkladu ze třpytek nebo odlesky v probarvené pryskyřici prosvětlené i odrazem od lůžka. Určitě vyzkoušejte obě varianty. Barevných variant lze vyrobit velké množství a je tu i prostor pro další experimenty.
Který styl se Vám líbí více a jaké barevné varianty jste už vyzkoušeli?