Základní možnosti pro podporu zdraví


Posledních několik dní vídám na facebooku četné zoufalé dotazy, co komu pomáhá na zlepšení imunity. Také zmínky o tom, že je chřipková epidemie (ano, nemám TV a nesleduji zprávy, tak o tom prostě nevím). Současné období a velké výkyvy teplot jsou na možná nachlazení, rýmičky, virózy a další podobné nezajímavé věci nebezpečné. Odolnost vůči těmto vlivům záleží na síle a pevnosti našeho zdraví. Jsou ale nějaké možnosti, jak můžeme zdraví pomoci a „otočit volume co nejvíce doprava“?

Naše zdraví, respektive imunita, záleží na mnoha okolnostech. Je to složitý a velice jemně nastavený citlivý systém. Některé okolnosti ovlivnit nemůžeme, jiné ale můžeme ovlivnit celkem snadno. A kolikrát stačí dodržovat pár základních předpokladů zdravého životního stylu, které mohou postavit pevné základy, na nichž můžeme stavět pevnost svého zdraví.

Tělo totiž funguje jako celek a vše souvisí se vším. Máme několik možností, kterými se můžeme vydat. První, co každého zřejmě napadne, tak zběsilé doplňování všech možných vitamínů a minerálů a vyrazí „vydrancovat“ nejbližší lékárnu. Dalším nápadem mohou být různé bylinné čaje a „zaručené babské recepty“ z anonymních diskusních fór. Někoho možná napadnou i další blbosti jako „detoxikace“ a podobné úkazy…

Jenže tělo není obrazem toho, kolik vitamínových tablet stihnete zdlábnout za poslední dva dny. Tělo je zrcadlem toho, jak se o něj staráte dlouhodobě. Promiňte, ale jinak to napsat nešlo. Na vitamínech není nic špatného, naopak jejich zastoupení v jídelníčku je správné a naprosto v pořádku. A o to více, pokud jste aktivní, cvičíte, máte náročnou práci, jste ve stresu a podobně. Jen je třeba vše řešit dlouhodobě a strategicky. A hlavně brát v potaz fungování těla a nezapomínat na to nejzákladnější – dát tělu prostor, ve kterém může fungovat. Nadešel tedy čas si pár tipů připomenout. Ano, připomenout, víme to totiž všichni. Jen si třeba nechceme připustit, že něco děláme špatně…

Uvedené odkazy jsou reklamní affiliate odkazy. Pokud přes ně zakoupíte, nestojí vás to nic navíc a já mohu získat drobnou provizi na financování provozu tohoto webu.

1. Jíst zdravě

Tělo musí vnitřně řešit spoustu úkonů, aby mohlo fungovat. Jsou to jeho každodenní činnosti, které nevidíme. Ať jde o opravy a tvorbu nových buněk, logistiku zásobování těla živinami, stejně tak i odstraňování odpadních látek z těla (ano, tělo se umí samo detoxikovat a to zdarma) nebo optimalizaci hormonálního prostředí, tlaku, hladiny cukru a další miliony úkonů. A navíc bojovat proti případnému nepříteli, abychom byli zdraví.

Přitom stačí málo, abyste tělu výrazně pomohli. Nepřidělávejte mu zbytečnou práci. Lze tomu říci zdravý životní styl. Nebo alespoň abyste jedli zdravě. Zdravé jídlo například znamená, že nebudete konzumovat hory cukru, jíst průmyslově zpracované potraviny plné „nezdravých tuků“ a umělých přidaných látek, přehánět to s alkoholem a podobně. Díky tomu dodáte tělu kvalitní živiny, s jejichž pomocí může udržovat vaše tělo zdravé. Tedy nebudete ho zatěžovat nezdravými věcmi, s nimiž si musí „nějak“ poradit. A nezapomeňte na dostatek všech makroživin v jídelníčku včetně zeleniny (zelenina lze krásně kombinovat k masu 🙂 ).

2. Dostatečný spánek a klid bez stresu

Odpočinek je důležitý a dostatečný spánek je pro nás mnohem důležitější, než si myslíte. Je dokonce důležitější, než odkaz v e-mailu na video se štěňátkem na youtube, na které se klidně můžete podívat zítra. Dopřejte tělu čas a prostor na odpočinek a regeneraci. Unavené tělo vede časem k oslabenému tělu, oslabené tělo se hůře brání a tak dále, kolikrát jsme to už slyšeli… Během spánku tělo provádí další množství úkolů. Spánek je také důležitý pro výstavbu svalů nebo i hubnutí. Doporučuje se spát alespoň 6-8 hodin. Chvilku klidu si můžete užít i posezením u šálku lahodného čaje nebo kvalitní kávy.

Pokud máte problém s kvalitou spánku, je vhodné chodit spát v přiměřeně stejný čas, mít v místnosti tmu, lehce chladnější teplotu a klid (pravda, když nad vámi mají kočky, dělají rády největší neplechu právě v noci). Nesvítit umělým světlem s množstvím modré složky (studená bílá barva světla, monitory). Kofein (z kávy, čaje, nápojů, předtréninkových doplňků,…) má povzbuzující účinky a kvalitě spánku nepřidá, proto jej nepřijímejte v rozumné době před spaním dle vlastní citlivosti.

K podpoře lepšího spánku přispívá a je doporučována i kombinace zinku a hořčíku, minerály které by neměly chybět v jídelníčku z 1. bodu. Pokud vás trápí jejich nedostatek, doplňujte je ideálně v chelátových vazbách, ty jsou pro naše tělo nejvyužitelnější. Dobrá zpráva je, že oba tyto důležité minerály pro naše zdraví se doplňují ideálně společně a právě na noc (jen je nekombinujte s mléčnými výrobky). V chelátových vazbách mohu doporučit 100% Magnesium Bisglycinate (Prom-In) a 100% Zinc Bisglycinate (Prom-In).

3. Nebát se pohybu

Pohyb znamená energetický výdej pro tělo a důvod, aby tělo fungovalo a udržovalo dostatečně aktivní metabolizmus. Tedy podnět, aby „jelo na plný plyn“. Jaký pohyb zvolíte, to je zcela na vás. Základní předpoklad je ten, aby vás daná sportovní činnost bavila. Ať už to bude pravidelná procházka, trampolíny, cvičení s vlastní vahou, silový trénink, plavání, běh a nebo třeba rotoped. Samozřejmě myslete na regeneraci, abyste pořád jen necvičili a tělo mělo čas odpočívat a sílit. Jako bonus můžete vhodným a pravidelným pohybem docílit pevnějšího těla.

4. Myslet na pitný režim

Voda je pro tělo důležitá a je třeba ji průběžně doplňovat v dostatečném množství. Ideálně v čisté podobě. Určitě ne tím, že za den vypijete 7 káv, celou lahev slazené limonády nebo 6 piv. Voda v těle slouží k mnoha pochodům včetně těch, které nás zajímají z hlediska pevného zdraví. Jednak se voda podílí na zásobování těla živinami, stejně tak se podílí na vyplavování odpadních látek z těla, tedy to, co potřebujeme pro zdraví. Navíc nedostatek tekutin způsobuje i bolest hlavy, zhoršuje soustředění a únavu – a to přeci nechceme.

5. Vitamíny & minerály jsou naši přátelé

Možná si říkáte, proč jsem o nich nepsal hned na začátku, když jsou důležité. Ano, jsou důležité, ale pokud nebudete plnit předchozí body, nevyužijete jejich potenciál na maximum, nejsou samostatnou spásou na všechny zdravotní neduhy a nesmí se to s nimi ani přehnat. Navíc jsem o nich na začátku psal – vitamíny a minerály získáte již v prvním bodě v souvislosti se zdravým stravováním 😉

Vím, že ne vždy je snadné pokrýt spotřebu vitamínů a minerálů pouze z jídla, což je případ především aktivně sportujících lidí (a lidí v redukční dietě), kteří mají vyšší spotřebu minerálů a vitamínů. Možností doplňků s vitamíny je na trhu mnoho a jsou to doplňky – volitelné doplnění, nikoli náhrada pestré stravy. Při jejich výběru je nutné sledovat množství jednotlivých vitamínů a minerálů, jejich složení a zdroje. Tedy i využitelnost jednotlivých forem a množství přidaných zbytečných látek navíc. Ohledně minerálů tedy platí jednoznačné doporučení chelátové vazby, která je pro tělo využitelnější. A jak se o nich dozvíte ve složení? Jednoduše – pokud výrobce použije tyto kvalitní a drahé zdroje „minerálů v chelátech“, patřičně se tím pochlubí, je to jeho konkurenční výhoda.

Pokud se rozhodnete vitamíny a minerály doplňovat některými potravinovými doplňky, myslete u jejich výběru a dávkování, nepřehánějte to. A když si nebudete jistí, nebojte se zeptat skutečných(!) odborníků. Níže uvádím příklady nejzajímavějších doplňků, které sám užívám a mohu doporučit.

Multivitamínový a minerální komplex Nexgen Pro (Reflex)

Nebudu psát, abyste se poohlédli po nějakém multivitamínu, představím zrovna jeden z těch TOP a to Nexgen Pro od Reflexu. Jednak složením, kde většina minerálů je právě v chelátových vazbách (měď, zinek, mangan, selen, chrom), dále i formou a dávkováním. Jde o produkt pro sportovce a aktivní lidi, čemuž je upraveno i složení. Najdete v něm mimo jiné i vitamín K2-MK7 v této biologicky aktivní formě, stejně tak i D3, hořčík, B komplex, probiotické kultury a další zajímavé složky. Samozřejmě minerály v chelátových vazbách, K2-MK7 a další složky patří k těm dražším formám na trhu, ale jde tu o využitelnost. Další výhodou je sypké dávkování v želatinových kapslích, tedy bez nějakých zbytečných pojiv lisované tablety. Při dávkování dle norem EU, tedy 1 kapsle za den, vystačí balení na 90 dní (technická poznámka: výrobce uvádí originálně až 3 kapsle/ den, česká etiketa je upravena dle norem EU, které povolují jako dávkování právě 1 tabletu; tak jen abyste se nedivili).

Běžná cena je 599Kč (balení 90 tablet – platí v době vydání článku) a při srovnání cena/ výkon vychází z dalších produktů nejzajímavěji, podrobné složení a popis naleznete například zde: Nexgen Pro (Reflex)

Názvem podobným produktem je Nexgen (Reflex), který má trochu jiné složení než Nexgen Pro a obsahuje navíc železo, tedy alternativa pro ty, kteří mají nedostatek železa. Další možnou alternativou je například Vita Solution (Prom-In).

Rybí olej

Kladné hodnocení rybího oleje pro podporu zdraví přetrvává dlouhá desetiletí a předpokládám, že nám je všem známé (čímž ušetříme několik odstavců textu). Je ceněn především pro vysoký obsah Omega-3 mastných kyselin (dále dělené na EPA a DHA). Jediná zásadní nevýhoda rybího oleje je jeho chuť a ne všem vyhovuje lžička oleje jen tak samostatně. Proto se často zavírá do želatinových kapslí, ale ne každý dokáže tyto mnohdy megakapsle spolknout. Protože jsem jedním z nich, tak jsem pátral dál a vypátral ochucenou variantu samotného rybího oleje: Health Institute OPTI OMEGA 3 200ml. Než uvedu tyto dvě možnosti, připomínám, že rybí olej patří do lednice, aby se nezkazil. Dávkování byste si měli upravit dle svého jídelníčku tak, aby Vám vše vycházelo.

Vitamín D

Jeden z nejdůležitějších vitamínů, který v těle odvádí spoustu práce. A co je nejlepší – je zcela zdarma. Vitamín D získáváme pobytem na slunci a tělo si jej vyrábí samo. To je super. Jediný problém je v tom, že přes zimu toho sluníčka tolik není, navíc jsme schovaní pod vrstvou teplého oblečení. Nějaký vitamín D samozřejmě přijmeme i v rámci bodu č.1 v jídle. Pokud to nestačí, stojí jeho doplňování za zvážení. Jen dbejte, abyste vybrali formu D3, která je biologicky lépe využitelná. Dle některých zdrojů by se měl kombinovat s vitamínem K2, neboť mají spolupracovat. Navíc mnoho článků v posledních 2 letech poukazuje na výzkumy o globálním nedostatku vitamínu D v populaci (opět nic v češtině). Vitamíny D3 i K2 obsahuje i výše zmíněný Nexgen Pro, pokud jej užíváte, myslete na dávkování. Nalezl jsem tyto dvě zajímavé možnosti:

Další drobnosti

V bodě č.2 jsme u kvality spánku potkali také samostatně zinek a hořčík, oba v chelátových vazbách. Oba dva jsou potřebné pro naše zdraví a jmenované 100% Magnesium Bisglycinate (Prom-In) i 100% Zinc Bisglycinate (Prom-In) sám také zařazuji. Nezapomínejte, že vlastní vitamíny dělíme na rozpustné ve vodě a na ty, které jsou rozpustné v tucích (A, D, E, K) a právě ty je vhodné přijímat společně s jídlem obsahujícím tuky.

Pokud se tedy rozhodnete k jídelníčku přidat i některé z potravinových doplňků, myslete u toho na funkčnost a nepřežeňte to. Používejte zdravý rozum.

6. Opakujte body 1-5

Tímto jsme si připomněli všeobecně známé základní prvky zdravého životního stylu, které každý z nás velice dobře zná. Jen ne každý a vždy se tím řídíme. Občas děláme něco, z čeho naše tělo „nemusí mít úplně radost“. Nicméně to můžeme kdykoli změnit a začít s nápravou. Myslete na to po celý rok. A nenechávejte to na zítřek – krásný den pro začátek je DNES.

Přeji hodně zdraví 🙂

,